top of page

מבנה התואר הראשון בארצות הבריתהתואר הראשון בארצות הברית לוקח בדרך כלל ארבע שנים, והוא מורכב מ - 120-128 נקודות זכות. מחצית מהנקודות ניתנות להעברה מקולג׳ קהילתי - ראו מאמר לגבי תכנית 2+2..אז ממה בעצם מורכב התואר?קורסי ליבה – Core Curriculum

לכל אוניברסיטה ישנה תכנית ליבה והיא בעצם עמוד השדרה של האוניברסיטה אותה כל סטודנט מחויב ללמוד ללא קשר למקצוע הראשי שלו. תכנית הלימודים הכללית, במרבית האוניברסיטאות, מבוססת על פילוסופיה של "אומנויות ליברליות" בה התלמידים נדרשים ללמוד קורסים ממגוון נושאים כדי להוות בסיס חינוכי רחב. קורסי החינוך הכללי כוללים לימודי אנגלית, מדעי החברה, מדעי הרוח, היסטוריה, מתמטיקה ומדעי הטבע. חלק מהאוניברסיטאות עשויות לדרוש ממך ללמוד מספר רב של קורסי ליבה ואילו חלקן עשויות לדרוש מעט – חלק חשוב בבחירת מוסד הלימוד. ניתן להיכנס בקישור הזה לאתר של אוניברסיטת קולומביה הידועה בדרישה התובענית שלה בקורסי הליבה ולראות את רשימת הקורסים.


קורסים עיקריים – Major

לאחר שעמדו בדרישות הלימודים המרכזיות, הסטודנטים ברוב המוסדות מתבקשים לבחור תחום לימודים ספציפי , הידוע גם כמגמה. המגמה שלך צריכה להיות בתחום אקדמי שמעניין אותך מאוד, וככל הנראה תחפש קריירה בעתיד. זה המקצוע שלכם, ההתמחות שלכם. ניתן אפילו לבחור ביותר ממגמה אחת אם אתם מאמינים שתוכל לנהל את שניהם. השנתיים האחרונות מושקעות בקורסים רבים יותר שקשורים ישירות למגמה שלך.קורסים משניים – Minor (לא חובה)

מלבד המגמה, ניתן לבחור גם מקצוע משני שהוא בעצם התמקדות מעמיקה בעוד תחום אותו תבחרו. אלה הם הנושאים שהתלמיד מעוניין להתרכז בהם מלבד המגמות שנבחרו. יש סטודנטים אשר יבחרו נושאים אשר יקדמו אותם בתחום המקצועי, לדוגמה מקצוע ראשי במדעי המחשב ומשני במתמטיקה, אך יש שייבחרו מקצוע שיעניין אותם בלי קשר למקצוע הראשי, לדוגמה ראשי במדעי המחשב ומשני בצרפתית.


קורסי בחירה - Electives

לבסוף ישנם גם קורסי בחירה אשר נועדו להעשרה כללית בלבד בכל תחום אשר מעניין אתכם. קורסים אלה אינם צריכים להיות קשורים לתחום שבחרת. אלה נושאים שנראים לך מעניינים. בדרך כלל, מדובר במקצועות קלים יותר בהם בוחר הסטודנט למלא את נקודות הזכות הנדרשות לסיום הלימודים. במקרים אחרים, ינצל הסטודנט את ההזדמנות להעמיק עוד קצת בתחומו.
סוגי התואר הראשון

ישנם שני סוגים של תארים ראשונים המוצעים בדרך כלל והם (B.A. (Bachelor of Arts ו- B.S. (Bachelor of Science. אם תבחרו להרוויח תואר ראשון B.A, רוב קורסי הלימוד שלכם יהיו בדרך כלל באמנויות, כגון מדעי החברה, מדעי הרוח או אמנות. סטודנטים שמרוויחים B.S. ייקחו את רוב הקורסים שלהם במדעי החיים, מדעי הטבע או מתמטיקה. לדוגמה, אפשר להרוויח שני תארים שהם מאוד דומים: B.A Computer Science ו- B.S Computer Science מי שיבחר להרוויח B.S יחויב לקחת יותר קורסי מתמטיקה בשביל התואר והבחירה של קורסי העשרה והגמישות שלו בבחירת מקצוע משני יפגעו. אדם שבחר בתואר B.A יוכל לקחת את אותם קורסי מתמטיקה, אך הדבר ייעשה מבחירה ולא חובה. לכן, בחירה בין שני סוגי התארים הינה אינדיבידואלית לחלוטין. מלבד שני התארים הללו, ישנם גם תארים יותר ממוקדים למקצועות ספציפיים, לדוגמה:· Bachelor of Fine Arts (B.F.A.)

· Bachelor of Social Work (B.S.W.)

· Bachelor of Engineering (B.Eng.)

· Bachelor of Science in Public Affairs (B.S.P.A)

· Bachelor of Science in Nursing (B.S.N.)

· Bachelor of Philosophy (B.Phil.)

· Bachelor of Architecture Degree (B.Arch.)

· Bachelor of Design (B.Des.)סטודנטים המתמחים בתחומים מסוימים כגון עסקים, הנדסה או מדעים מגלים, לרוב, שתכנית הלימודים שלהם רחבה יותר מאשר במדעי הרוח או החברה. מגמות במדעים והנדסה יעברו יותר קורסים הקשורים לתחום הלימוד העיקרי שלהם ויהיו להם פחות קורסי בחירה מאחרים.
הנושא האחרון – ציונים

כמעט כל האוניברסיטאות משתמשות בסולם GPA של 4.0. באופן כללי, סולם הציונים בקורסים שונים יהיה:


עבור 100 - 90% - A - 4.0

עבור 89 - 80% - B - 3.0

עבור 79 - 70% - C - 2.0

עבור 69 - 65% - D - 1.0

עבור 64 - 0% - F - 0.0לכל קורס משקל שונה לממוצע בהתאם לכמות נקודות הזכות אותה הוא שווה. בחישוב הממוצע הכללי לוקחים את ציוני הקורסים, מכפילים אותם בכמות נקודות הזכות שהם שווים ומחלקים במספר הקרדיטים הכולל.

לדוגמה:


קורס א׳ – 4 נקודות זכות – ציון A

קורס ב׳ – 3 נקודות זכות – ציון B

קורס ג׳ – 3 נקודות זכות – ציון A

חישוב:

(4*4 + 3*3 + 3*4) / 10 = 3.7 GPAלסיכום, תכנית הלימודים באמריקה מאפשרת גמישות רבה בבחירת הקורסים. נשמע כמו עסקה טובה? אז עם כל היתרונות והחופש שיש בדבר, מוטלת עליכם אחריות גדולה מאוד בתכנון קדימה והבנה מעמיקה של דרישות התואר. כמובן, ישנם יועצים וכדאי להתייעץ איתם כאשר בונים את תכנית הלימודים שלכם בכדי למנוע טעויות של לקיחת קורסים שלא ייכנסו לכם לתואר. אפילו שאינכם נדרשים להכריז על מקצוע ראשי עד סוף השנה השנייה (לרוב), ידיעה מוקדמת תעזור לכם מאוד בבנייה נכונה של תכנית הלימודים שלכם.188 views
bottom of page